Helping The others Realize The Advantages Of irydotomia laserowa

Może być stosowana jako opcja ratunkowa w przypadkach, gdy inne metody leczenia farmakologicznego czy procedury laserowe nie przynoszą wystarczających rezultatów w kontrolowaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przeciwwskazaniem do laserowej irydektomii może być słaba przezierność rogówki pacjenta lub mała odległość między jego rogówką a tęczówką. Także jeśli tęczówka staje się zbyt sztywna lub szkliwa, może być trudne lub niemożliwe wykonanie irydektomii laserowej.

Większa dawka energii i większa liczba impulsów ułatwiają perforację tęczówki, ale powodują wzrost ryzyka uszkodzenia wnętrza oka.

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z componentów uszkadzających nerw wzrokowy.

Jaskra jest grupą chorób, których wspólną cechą jest submitępujący zanik nerwu wzrokowego. Istnieje wiele jej typów, które różnią się przyczyną i objawami. W zależności od rodzaju jaskry stosujemy także inne leczenie. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta 

Warto pamiętać: W okresie rekonwalescencji po irydektomii ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego odpoczynku, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i dbanie o ogólny stan zdrowia, aby wspomóc proces gojenia się website ran.

Irydotomia laserowa ma za zadanie poszerzenie kąta i umożliwienie cieczy wodnistej dotarcie do beleczkowania i dalszych dróg odpływu z oka. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta lub potwierdzony badaniem okulistycznym wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Irydotomia laserowa wykonywana jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej, gdzie kąt jest wprawdzie otwarty, ale celem zabiegu jest wypłaszczenie podstawy tęczówki i zmniejszenie jej kontaktu z obwódką rzęskową, co zmniejsza ilość wysypującego się barwnika.

Fizjologicznie płyn przedostaje się poprzez przestrzeń znajdującą się pomiędzy rogówką a tęczówką. W warunkach chorobowych pojawia się blokada, uniemożliwiająca przepływ płynu pomiędzy przednią i tylną komorą oka, skutkująca wystąpieniem objawów jaskry.

Metoda ta jest także stosowana w okresowym (podostrym) zamknięciu kąta. Może być ono wywołane na przykładvert miernym poszerzeniem źrenicy podczas przebywania w ciemnym pomieszczeniu lub sytuacją stresową. 

Irydotomia umożliwia cieczy wodnistej swobodny przepływ pomiędzy przednią a tylną komorą oka. Powoduje to zmniejszenie oporu krążenia płynu i obniżenie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. 

Pamiętaj: Wczesne wykrycie jaskry i wykonanie irydotomii skutecznie zapobiega powstawaniu zrostów w przedniej części oka, a co za tym idzie - często pozwala zrezygnować z farmakoterapii.

Irydotomię laserową oka przeprowadza się po znieczuleniu kroplami i nałożeniu soczewki nagałkowej, powiększającej elementy kąta przesączania.

Osoba poddana irydotomii laserowej podczas procedury siedzi, opierając głowę na specjalnie przystosowanych podpórkach. Lekarz przykłada do oka soczewkę nagałkową, dzięki której uzyskuje bardzo duże powiększenie.

Zabiegi irydotomii laserowej przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do zabiegu podaje się miejscowo, do worka spojówkowego pacjenta, leki obniżające ciśnienie wewątrzgałkowe np. pilokarpinę. Całość procedury rzadko przekracza parędziesiąt minut, a po przeprowadzonym leczeniu pacjent może powrócić do swoich dotychczasowych zajęć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *